Najciekawsze zabytki do zwiedzenia w Mysłowicach

Najciekawsze zabytki do zwiedzenia w Mysłowicach

Mysłowice to bardzo ładna miejscowość położona w województwie śląskim, która każdego roku cieszy się zainteresowaniem wśród urlopowiczów. Nie jest to coś nadzwyczajnego, ponieważ ulice miasta zasypane są pięknymi zabytkami, a rozrywkowe atrakcje turystyczne są na tyle zróżnicowane, aby zapewnić świetną zabawę osobom w każdym wieku.

W tym artykule skupimy się na najlepszych zabytkach Mysłowic, dzięki którym pobyt w tym mieście będzie niezapomnianym przeżyciem. A więc zaparzcie sobie filiżankę zielonej herbaty i rozsiądźcie się wygodnie, ponieważ zaraz zapoznacie się z jedną z najlepszych tras zabytkowych w Polsce.

Najbardziej charakterystyczne zabytki Mysłowic

Zwiedzanie Mysłowic warto rozpocząć od głównego zabytku tego miasta, jakim jest Ratusz Miejski. A następnie możemy wybrać się na spacer ul. Grunwaldzką, podziwiając stare kamienice, które stanowią smaczną wisienkę na zabytkowym torcie miasta Mysłowic. I pamiętajmy o aparacie, abyśmy mogli zabrać te cudne obiekty ze sobą do domu.

Przyjrzyjmy się, jak wyglądają najbardziej charakterystyczne zabytki Mysłowic:

Ratusz w Mysłowicach

Ratusz w Mysłowicach można zobaczyć przy ul. Powstańców, gdzie dumnie pełni swoją funkcję siedziby Urzędu Miejskiego Miasta Mysłowice. Obiekt pojawił się na mapie w latach 1866-1868, a zaprojektował go Paul Jackisch. Wzniesiony w formie pałacu i udekorowany neorenesansowymi dekoracjami ten cudowny budynek od lat przyciąga do siebie pasjonatów zabytków.

Podziwiając tę budowlę, warto skierować wzrok w stronę masywnej wieży, a także pięknego witraża, który zamontowano nad drzwiami wejściowymi. Przy budynku umieszczone są także wygodne ławeczki, na których możemy sobie odpocząć i się zrelaksować, napawając oczy zachwycającą architekturą ratusza. Naprawdę warto odwiedzić ten obiekt podczas wycieczki do Mysłowic.

Kamienica mieszczańska przy ul. Grunwaldzkiej 20 w Mysłowicach

Jeśli cenimy sobie starą, dobrą architekturę, nie możemy pominąć kamienicy mieszczańskiej, która mieści się przy ulicy Grunwaldzkiej 20. Obiekt ten w pełni zasługuje na uwagę zwiedzających – jest bardzo dobrze zachowany, odznacza się oryginalną architekturą, a do tego emanuje charakterystycznym stylem eklektycznym.

Kamienica mieszczańska powstała w 1901 roku z projektu A. Krafczyka, który zaprojektował ją dla kupca Józefa Konge. Jeśli będziemy mieć ochotę, aby rzucić okiem na ten budynek, dopilnujmy, abyśmy weszli też do środka i przeszli się po klatce schodowej – urzekających detali jest tutaj cała masa. Warto też zatrzymać się na chwilę przy piecu ceramicznym, a także obejrzeć posadzkę w sieni.

Kamienica mieszczańska przy ul. Grunwaldzkiej 22 w Mysłowicach

Zaraz obok kamienicy Józefa Konge znajduje się inny zabytek Mysłowic, którym jest druga kamienica mieszczańska. W przypadku tego budynku – możemy go znaleźć przy ul. Grunwaldzkiej 22. Jest nieco starszy od swojego sąsiada, ponieważ powstał w 1892 roku, a więc prawie dekadę wcześniej. Obiekt tryska stylem neorenesansowym, dzięki inicjatywie architekta E. Knauta.

Faktem jest, że kamienica jest nieco zaniedbana i przydałoby się jej lekkie odświeżenie. Niemniej jednak w dalszym ciągu jest jednym z najładniejszych zabytków w mieście. Tutaj, podobnie jak w poprzedniej kamienicy, również powinniśmy wejść na klatkę schodową, ponieważ od tej strony też ma wiele do zaoferowania. I warto dodać, że kamienicę zbudowano dla inspektora górniczego Pohla.

Kamienica przy ul. Starokościelnej 4 w Mysłowicach

Jeżeli lubimy spacerować miejskimi ulicami, podziwiając czarującą architekturę zamierzchłych czasów, z pewnością docenimy kamienicę przy ul. Starokościelnej. Obiekt pojawił się w Mysłowicach pod koniec XIX wieku i przez lata swojego istnienia wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli. Niemniej jednak uchował się w bardzo dobrym stanie i dzisiaj stanowi jedną z mysłowickich dekoracji.

Kamienica przy ul. Starokościelnej posiada różne elementy charakterystyczne, jak choćby piękne drzwi drewniane, szczegółowo wykonaną klatkę schodową, a także interesującą elewację. Można śmiało stwierdzić, że wraz z zabytkowym kościołem i budynkiem plebani ulica Starokościelna jest jednym z najlepszych miejsc na spacery w Mysłowicach.

Budynek Szkoły Podstawowej nr 4 w Mysłowicach

Ten zespół budynków szkoły sportowej, który datowany jest na 1903 rok, można zobaczyć przy ul. Gwarków w Mysłowicach. Obecnie jest to Zespół Budynków Szkoły Sportowej Imienia Olimpijczyków Śląskich. Warto zaznaczyć, ze w czasie II wojny światowej budynek wykorzystywano jako szpital wojskowy.

Odwiedzając ten teren, warto skierować oczy w stronę zachodniej elewacji i jej wspaniałych detali, które sprawiają, że cały kompleks wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałej infrastruktury miasta. Można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo dobre miejsce, żeby na chwilę zatrzymać się na drodze zwiedzania najlepszych zabytków Mysłowic.

Najpiękniejsze kościoły w Mysłowicach

Wiekowe kościoły to super atrakcja w prawie każdym polskim mieście, która potrafi bez większego wysiłku przyciągnąć do siebie tłumy turystów. W Mysłowicach takich kościołów wcale nie brakuje, a niektóre z nich można nawet spostrzec na jednej ulicy. Jeżeli gustujemy w takich zabytkach, koniecznie musimy zapoznać się z poniższą listą.

Tak wyglądają najpiękniejsze kościoły w Mysłowicach:

Kościół Parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach

Ten interesujący kościół można znaleźć przy ulicy Starokościelnej w Mysłowicach, gdzie stanowi wspaniałą dekorację całej okolicy. Jest to nietuzinkowy zabytek sakralny, który powstał w latach 1888-1891, według projektu Paula Jackischa. Wzniesiona w neogotyckim stylu świątynia została poświęcona we wrześniu 1891 roku i do dzisiaj jest jednym z najlepiej utrzymanych zabytków Mysłowic.

Wnętrze kościoła jest bardzo zachwycające, udekorowane rzeźbami 10 aniołów, filarami z motywami ze sztuki ludowej, herbami kościelnymi oraz sylwetkami świętych. Jeżeli znajdziemy się kiedyś w Mysłowicach, dopilnujmy, aby sprawdzić ten nieprzeciętny zabytek, nawet jeśli nie gustujemy w tego typu atrakcjach.

Kościół parafialny pw. św. Krzyża w Mysłowicach

Miłośnicy dawnego piękna po prostu muszą zobaczyć ten kościół, ponieważ jest naprawdę urzekający. Uważa się, że powstał w 1810 roku. Jednak starsze zapiski, sięgające 1590 roku, wspominają o istnieniu kaplicy na tym terenie. Tutaj historia się urywa, przenosząc nas do 1740 roku, gdzie pojawia się wzmianka, że kaplica została odbudowana przez księdza Mieroszewskiego.

Wzniesiony w stylu barokowo- klasycystycznym kościół odznacza się dobrze zachowaną elewacją, charakterystyczną kopułą, chórem kościelnym i rozmaitymi rzeźbami. Świątynia otoczona jest metalowym ogrodzeniem z przykuwającymi wzrok dekoracjami, które jeszcze bardziej podnosi estetykę tego niebanalnego obiektu. Koniecznie należy obejrzeć ten kościół podczas pobytu w Mysłowicach. Można go znaleźć przy ulicy Świerczyny.

Kościół Filialny pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach

Powstały w XIII stuleciu kościół pw. NNMP w Mysłowicach to zabytek, obok którego żaden turysta nie przejdzie obojętnie. A to dlatego, że budynek wygląda niesamowicie nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Można tu obejrzeć m.in. portal do niszy z chrzcielnicą, prezbiterium, portal do zakrystii, sklepienie z ozdobną polichromią, a także ołtarz Matki Boskiej Różańcowej z początku XX wieku.

Kościół mieści się przy ul. Starokościelnej, gdzie w przeszłości zaliczył kilka burzliwych okresów. Jeden z najgorszych ciosów otrzymał w 1587 roku podczas walk pomiędzy hetmanem Janem Zamoyskim a arcyksięciem Maksymilianem Habsburgiem. Został przywrócony do doskonałej formy dopiero w latach 1740-1744, nabierając nowego, renesansowego uroku.

Kościół Ewangelicko-Augsburski Piotra i Pawła w Mysłowicach

Jeżeli chcemy zwiedzić ten fantastyczny zabytek, musimy udać się na ulicę Powstańców. Od razu rzuci nam się w oczy masywna budowla, która stoi tutaj od 1877 roku. Zbudowana w neogotyckim stylu świątynia każdego roku przyjmuje w swoje progi licznych turystów, którzy mogą podziwiać wspaniałe wnętrze tego zabytkowego obiektu.

Wchodząc do środka, będziemy mieć okazję na obejrzenie takich artefaktów jak witraże nad ołtarzem, odlane z brązu dzwony, przepiękne organy kościelne, a także zabytkowe prezbiterium, kazalnicę, wieżę i polichromowe sklepienie. Tak więc, jeżeli wpadniemy do Mysłowic, pamiętajmy o odwiedzinach w tej cudownej świątyni.

Najstarsze zabytki sakralne w Mysłowicach

Jeżeli mowa o zabytkach sakralnych, które wychodzą poza kategorię kościołów, na pewno znajdziemy w Mysłowicach niejeden taki obiekt. Wystarczy wybrać się na cmentarz albo na tyły jednego z kościołów, aby natknąć się na stare i znakomicie uchowane relikty zamierzchłej przeszłości. Plusem tych zabytków są także ich lokacje, które pozwalają odwiedzającym na zażywanie kojących spacerów.

Sprawdźmy zatem, jak przedstawiają się najstarsze zabytki sakralne w Mysłowicach:

Plebania Kościoła Parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach

Kościół Parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach to już unikat sam w sobie. Jednak zaraz obok znajduje się drugi budynek, który również zasługuje na uwagę zwiedzających. Mowa oczywiście o budynku plebanii Kościoła Parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach.

Mieszcząca się przy ul. Starokościelnej plebania powstała w 1842 roku i przez ten czas doczekała się różnych renowacji i przebudówek. Warto zaznaczyć, że w 1900 roku – na polecenie księdza Markiefki – dobudowano tutaj ceglaną część ulicy Starokościelnej. Plebania to bardzo ładny budynek w stylu klasycystycznym i neogotyckim, który powinien się znaleźć na trasie zabytkowej każdego łowcy sakralnych reliktów.

Kaplica Cmentarna Rodziny Klausów w Mysłowicach

Dla wszystkich, którzy lubią zwiedzać stare cmentarze i wiekowe nagrobki, Mysłowice udostępniły cmentarz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach, który można namierzyć przy ulicy Mickiewicza. Na cmentarzu szczególnie rzuca się w oczy stara kaplica, która jest miejscem pochówku rodziny Klausów.

Kaplica została stworzona w stylu neogotyckim i pełni funkcję jednego z głównych obiektów cmentarza. Warto też dodać, że na cmentarzu panuje bardzo osobliwa atmosfera i grobowa cisza, z racji czego wiele osób przychodzi tutaj na relaksujące przechadzki. Jeśli odwiedzimy Mysłowice, zajrzyjmy na ten cmentarz, ponieważ jest znakomitą lokacją na spacery.

Kaplica Grobowa Księdza Markiefki w Mysłowicach

A oto druga kaplica na cmentarzu przy ulicy Mickiewicza, która również nie może narzekać na brak uwagi ze strony odwiedzających. Obiekt postawiono w 1858 roku, a wybudował ją sam ksiądz Markiefka. Przyglądając się kapliczce, można dojrzeć elementy neorenesansowe, a także nagrobną płytę poświęconą księdzu Ludwikowi Markiefce.

Należy dorzucić, że kaplica jest najstarszym obiektem na cmentarzu w Mysłowicach. Było to miejsce, gdzie odprawiano Msze Święte i chowano księży, których ciała spoczywają w krypcie. Jeżeli cenimy sobie zabytki sakralne z ciekawą historią, powinniśmy dać szansę Kaplicy Grobowej Księdza Markiefki. Ponadto, będąc na cmentarzu, można też wybrać się na przechadzkę alejkami, aby zobaczyć wiele starych nagrobków.

Czy warto zdecydować się na zwiedzanie zabytków w Mysłowicach?

Jeżeli cenimy sobie dobrze utrzymane zabytki sakralne i staroświeckie kamienice, Mysłowice definitywnie nas nie zawiodą. Kościołów jest tutaj całkiem sporo, podobnie jak wiekowych kamienic. Dlatego nie musimy się obawiać, że nasza wycieczka zakończy się tragicznym fiaskiem. Należy jeszcze dodać, że Mysłowice oferują też różne atrakcje dla wszystkich przyjezdnych, bez względu na wiek.

W związku z tym możemy śmiało zaplanować pobyt w Mysłowicach razem z naszymi dziećmi, ponieważ rozrywek dla najmłodszych również tu nie brakuje. A jeżeli chcecie dowiedzieć się, gdzie są najciekawsze miejsca dla dzieci w Mysłowicach, zapraszamy do zapoznania się z naszym drugim artykułem „Najlepsze atrakcje dla dzieci w Mysłowicach”.