Mysłowice upamiętniły 80. rocznicę śmierci wybitnego sportowca – Mieczysława Kaweckiego

Mysłowice upamiętniły 80. rocznicę śmierci wybitnego sportowca – Mieczysława Kaweckiego

W zeszły piątek pod pomnikiem Mieczysława Kaweckiego w Mysłowicach pojawiły się liczne kwiaty i płonące znicze, aby upamiętnić 80. rocznicę śmierci legendarnego sportowca i działacza mysłowickiego klubu „Siła” Mysłowice. Mieczysław Kawecki był również jedną z osób, które zaplanowały pierwszą ucieczkę z KL Auschwitz.

Dnia 10 czerwca mysłowiczanie zebrali się pod tablicą pamiątkową na skwerze im. Mieczysława Kaweckiego przy ul. Oświęcimskiej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Na miejscu pojawili się przedstawiciele Urzędu Miasta Mysłowice oraz Rady Miasta Mysłowice, a także uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach.

Mieczysław Kawecki – człowiek-legenda

Mieczysław Kawecki był niezwykle utalentowanym sportowcem, który miał na swoim koncie wiele sukcesów w różnych zawodach lekkoatletycznych w latach 1937-1939. Niestety po wybuchu II wojny światowej – w momencie, gdy chciał wyjechać na Węgry – został aresztowany przez Gestapo i ostatecznie osadzony w KL Auschwitz w sierpniu 1940 roku. Natomiast w 1942 r. przewieziono go do kompanii karnej w Birkenau.

Mieczysław Kawecki był jednym z organizatorów grupowej ucieczki z obozu. Nieszczęśliwie, próba zakończyła się fiaskiem, a Kawecki został zastrzelony przez żołnierzy niemieckich 10 czerwca 1942 r.

Ciekawostki o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau możesz też uzyskać pod linkiem skarzyskoinfo.pl.