Co musisz sprawdzić w kamperze przed podróżą?

Co musisz sprawdzić w kamperze przed podróżą?

Podróż kamperem to doskonały sposób, by odkryć dotąd nieznane destynacje i poszerzyć własne horyzonty. W domu na kołach znajdują się w końcu wszelkie możliwe udogodnienia, dzięki czemu możemy śmiało udać się w trasę i nie martwić o nic więcej. Istnieje jednak kilka czynności, które należy sprawdzić jeszcze przed podróżą i to właśnie na nich pragniemy skupić się w dzisiejszym artykule. Zobaczcie, jak prawidłowo przygotować kampera do wyjazdu!

Pierwsza podróż kamperem – o tym pamiętaj

Podróżowanie kamperem to niesamowita przygoda, o jakiej z pewnością będziecie pamiętali przez kolejne lata. Zanim jednak to nastąpi, a tym samym obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek na drodze, należy dobrze przygotować kampera do pierwszego wyjazdu w tym sezonie. Lista rzeczy do sprawdzenia może poniekąd różnić się u każdego podróżnika. Niemniej jednak postanowiliśmy skupić się na tych podstawowych, a zarazem najważniejszych kwestiach, które niekiedy są pomijane przez właścicieli kamperów. Przygotowanie do jazdy to w końcu obowiązek kierowcy. Nie chcecie raczej, by w trakcie jazdy okazało się, że lodówka nie chłodzi, a markizy zostały uszkodzone. Te na pozór błahe sprawy mogą uprzykrzyć podróż i sprawić, że wyjazd będzie wiązał się wyłącznie ze stresem. Od czego zatem rozpocząć przygotowania? Przede wszystkim od sprawdzenia ważności dokumentów. Mamy tutaj oczywiście na myśli prawo jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdów o DMC równej bądź mniejszej od 3500 kg, a także ubezpieczenie OC. Przepisy ruchu drogowe ściśle regulują kwestię polisy ubezpieczeniowej. Bez niej podróż nie będzie mogła mieć miejsca, a wy narazicie się na wysoką karę grzywny w razie rutynowej kontroli. Stworzenie tzw. check listy ułatwi wam całe zadanie!

Stan techniczny kampera – te rzeczy musisz sprawdzić

Dokumentacja pojazdu kempingowego nie jest jedyną rzeczą, którą należy poddać wcześniejszej kontroli. Otóż stan techniczny kampera również tego wymaga! Jeśli dopiero stawiacie pierwsze kroki w caravaningowym świecie, tym bardziej powinniście zwracać uwagę na regularność wykonywanych przeglądów, które pozwolą wam wykryć wszelkie możliwe usterki. Przed każdym wyjazdem koniecznie sprawdźcie stan układu hamulcowego, ciśnienie w oponach, szczelność butli gazowej i okien, a także przyjrzyjcie się akumulatorowi, wycieraczkom, światłom oraz innym urządzeniom wbudowanym wewnątrz pojazdu. Niekiedy konieczna może okazać się wymiana lub uzupełnienie podstawowych płynów. Dobrze byłoby też sprawdzić, czy łóżka rozkładają się w pełni, woda została wymieniona, a pasy bezpieczeństwa działają bez zarzutu.

Warto poświęcić dłuższą chwilę na ogólny przegląd kampera przed podróżą i w dniu wyjazdu mieć 100% pewność, że pojazd kempingowy jest sprawny. Zimowanie nie zawsze służy domom na kołach, zwłaszcza jeżeli są one przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej o serwisowaniu kamperów.

Akcesoria kempingowe – co zabrać do kampera?

Zimowanie kampera oznacza jedno – wszelkie urządzenia i akcesoria wykorzystywane podczas podróży powinny zostać usunięte z pojazdu na czas, w którym nie będzie on użytkowany. W związku z planowanym wyjazdem należy oczywiście ponownie uzupełnić wyposażenie kampera i zadbać o jego stan. Nie powinno zabraknąć zastawy stołowej, przenośnej toalety, zbiornika na wodę, pościeli, kilku ładowarek, przedłużacza oraz skrzynki z podstawowymi akcesoriami do naprawy drobnych usterek. Warto również zastanowić się, jak będzie wyglądał wasz urlop. Jeśli planujecie aktywny wypoczynek w otoczeniu natury, montaż bagażnika rowerowego niewątpliwie jest doskonałym pomysłem. Osoby, które stawiają raczej na relaks przy ognisku, powinny spakować przenośny grill i składane krzesełka turystyczne. Wyposażenie kampera należy dostosować względem indywidualnych potrzeb.

Pojazd kempingowy gotowy do trasy i co dalej? Upewnijcie się, że bagaże są dobrze zabezpieczone, a pozostali pasażerowie zdążyli już zapiąć pasy. Bezpieczeństwo na drodze to podstawa!