Muzealny Czwartek w Muzeum Miasta Mysłowice: Historia muzyki wojskowej i jej wykonawców

Muzealny Czwartek w Muzeum Miasta Mysłowice: Historia muzyki wojskowej i jej wykonawców

Z okazji Muzealnego Czwartku Muzeum Miasta Mysłowice przygotowało dla mieszkańców miasta atrakcję muzyczną w formie edukacji na temat historii członków orkiestry przedwojennej Wojska Polskiego. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z defiladami, marszami i uroczystościami wojskowymi, a także, dlaczego podczas tych wydarzeń orkiestry pełniły i pełnią tak znaczącą rolę.

W Muzeum Miasta Mysłowice – w ramach Muzealnego Czwartku – zorganizowano prelekcję na temat przedwojennych orkiestr wojskowych i ich znaczenia. O losach muzyków wojskowych opowiadał Dawid Mikołajczyk, który jest jednym z członków grupy rekonstrukcyjnej 34. Pułku Strzeleckiego Gwardii. Ponadto, pełni także funkcję muzyka wojskowego.

Prelekcja o losach muzyków orkiestry wojskowej

Podczas prelekcji Dawid Mikołajczyk poruszał tematy dotyczące barwnych i podnoszących na duchu utworów, odświętnych strojów defiladowych i przygotowań do występów. Aczkolwiek nie zabrakło również tej mroczniejszej strony historii, podczas której opowiadano o tragicznych losach wojskowych muzyków, zwłaszcza tych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych m.in. w Kijowie, Mińsku, Starobielsku, Ostaszkowie i Katyniu.

Zwieńczeniem uroczystego wieczoru był występ muzyczny Roksany i Sandry, którym akompaniowała Jagoda Plackowska.

Zobacz też, jakie wspaniałości skupia w sobie Muzeum Etnograficzne w Toruniu.