Przedszkole nr 13 w Mysłowicach uczciło Dzień Górnika nową piosenką

Przedszkole nr 13 w Mysłowicach uczciło Dzień Górnika nową piosenką

Dzień Górnika, obchodzony 4 grudnia, posiada osobliwe znaczenie dla Śląska, różniące się od reszty kraju. Uroczystości nie ograniczają się jedynie do środowisk górniczych, ale obejmują również najmłodszych mieszkańców tego regionu. W roku bieżącym, przedszkole numer 13 z Mysłowic włączyło się aktywnie do świętowania tego dnia.

Choć piosenki o Śląsku są nagrywane przez raperów i rockmanów, to te wykonane przez dzieci niosą ze sobą szczególny ładunek emocjonalny, wynikający z ich szczerości i możliwości wywoływania wzruszeń. Krystyna Błonkała, pracująca w przedszkolu numer 13, jest autorką utworu dla najmłodszych, który nie tylko wpada w ucho, ale również oddaje atmosferę regionu. Piosenka „Śląsk to moja mała ojczyzna” jest dostępna na platformie YouTube oraz serwisie itvm.

Krystyna Błonkała podjęła decyzję o wyjściu poza mury placówki edukacyjnej i stworzeniu teledysku do swojej piosenki. Zdjęcia do klipu były realizowane na terenie przedszkola, z udziałem dzieci ubranych w stroje górnicze. Dzięki temu, najmłodsi mieli możliwość dowiedzieć się o roli węgla oraz poznali kulturę śląską i charakter pracy górnika. Krystyna Błonkała podkreśliła też, że dzieci dowiedziały się o tym, że patronką górników jest św. Barbara. Z wszystkich uczniów przedszkola, czyli z 125 dzieci, aż 24 ma rodzinne powiązania z górnictwem – to może być dziadek, wujek lub tata.