Nocne zdarzenie w kopalni Mysłowice-Wesoła: dwoje górników z urazami po wstrząsie

Nocne zdarzenie w kopalni Mysłowice-Wesoła: dwoje górników z urazami po wstrząsie

18 pracowników zostało ewakuowanych z kopalni Mysłowice-Wesoła po potężnym wstrząsie, który miał miejsce nocą. Dwoje z nich doznało obrażeń, które wymagały interwencji medycznej. U jednego stwierdzono stłuczenia głowy, a drugi oprócz tego doznał urazu głowy, co skutkowało koniecznością pozostania w placówce szpitalnej na dalsze obserwacje.

Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, przekazał informacje o nocnym incydencie. Powiedział, że doszło do niego o godzinie 23.22 w rejonie ściany oznaczonej jako 02A w pokładzie numer 510. Siła wstrząsu była znacząca – jej wielkość oceniono na 3 razy 10 do potęgi 5 Jula, co odpowiada magnitudzie 1,94.

Głogowski dodał, że po incydencie 18 górników natychmiast opuściło zagrożony obszar. Wśród ewakuowanych dwóch potrzebowało pomocy lekarskiej. Zostali oni przetransportowani do szpitala w Katowicach, gdzie przeprowadzono badania. Wyniki wykazały u jednego z nich stłuczenia głowy, a u drugiego dodatkowo uraz tego samego obszaru.

Rzecznik PGG poinformował również, że górnik, który doznał tylko stłuczona, został wypisany do domu. Kolega, który odniósł bardziej poważne obrażenia, musiał natomiast pozostać na dalszej obserwacji. Teren w rejonie ściany został tymczasowo zabezpieczony do czasu dokładnych oględzin, jednak Głogowski przewiduje, że nie powinno być żadnych trwałych skutków incydentu w głąb kopalni.