Rzeźba ku pamięci ofiar Obozu Pracy Rosengarten odsłonięta na Promenadzie w Mysłowicach

Rzeźba ku pamięci ofiar Obozu Pracy Rosengarten odsłonięta na Promenadzie w Mysłowicach

W odpowiedzi na długotrwałe pragnienie honorowania ofiar Tymczasowego Więzienia i Obozu Pracy Rosengarten, nowy pomnik rzeźbiarsko-architektoniczny zostanie uroczyście odsłonięty. Wydarzenie to zaplanowano na 12 października o 17:30 na terenie Promenady w Mysłowicach, które jest nie tylko popularnym miejscem rekreacyjnym z drogami dla rowerów i rolkarzy oraz ławek do odpoczynku, ale także stanowi ważne miejsce pamięci.

Miejsce to niedługo wzbogaci się o nową rzeźbę, która będzie upamiętniać tragiczne wydarzenia z przeszłości. Uroczystość odsłonięcia tego obiektu rzeźbiarsko-architektonicznego zaplanowana jest na 12 października. Praca ta jest dziełem dwóch artystów, Jacka Kicińskiego i Jana Kuki, którzy poświęcili swój talent na rzecz uczczenia ofiar Tymczasowego Więzienia i Obozu Pracy Rosengarten.

Projekt ten został możliwy dzięki finansowaniu ze środków własnych programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod tytułem „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023”, które pochodzą z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczystość odsłonięcia rzeźby odbędzie się przy ścianie pamięci w parku Promenada, co dodatkowo podkreśla jej symboliczne znaczenie.