Smogowe płuca sprawdzą, czym oddychają mieszkańcy Mysłowic

Smogowe płuca sprawdzą, czym oddychają mieszkańcy Mysłowic

Pod koniec stycznia na dzielnicę Morgi w Mysłowicach trafiły mobilne, smogowe płuca. Ich zadaniem jest sprawdzenie jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy. Konstrukcja pozostanie w wyznaczonym miejscu do 13 lutego. 

Okres grzewczy to przede wszystkim zwiększone zanieczyszczenie powietrza. W Mysłowicach, aby obrazowo uświadomić, jakim aktualnie oddychamy powietrzem, stanęła specjalna konstrukcja. Miasto otrzymało ją w ramach akcji: “Zobacz czym oddychasz” od Polskiego Alarmu Smogowego. Smogowe płuca przez dwa tygodnie decyzją mieszkańców umieszczone będą przy ulicy Wybickiego. 

Mieszkańcy kojarzą już mobilne płuca, które w ubiegłym roku postawiono w centrum Mysłowic. Ich zadaniem jest filtrowanie powietrza przez zajmujący dużą część konstrukcji biały materiał imitujący ludzkie płuca. Umieszczony krótki komunikat poinformuje również o tym, czy jakość powietrza jest dobra, czy wręcz przeciwnie. W marcu 2022 roku smogowe płuca zaczęły wyraźnie ciemnieć po tygodniu. Przy końcu 2-tygodniowej akcji płuca były już całe czarne. W tym roku przekonamy się, jak sytuacja będzie wyglądać na dzielnicy Morgi.