Dzięki dofinansowaniu in vitro przyjdzie na świat 8 maluszków

Dzięki dofinansowaniu in vitro przyjdzie na świat 8 maluszków

Mysłowice w lutym ubiegłego roku dołączyło do grona miast, które dofinansowują leczenie niepłodności metodą in vitro. Dzięki temu dzieci spodziewa się 8 par zamieszkujących miasto. 

Z 2022 roku miasto podpisało umowę z katowicką kliniką Gyncentrum, która zakładała dofinansowanie procedury in vitro dla 60 par. Z informacji przekazanych przez lokalną telewizję wiadomo, że do realizowanego programu zgłosiło się 30 par, jednak z różnych przyczyn liczba ta się zmniejszyła. Finalnie do transfer wykonano u 13 par, z których 8 spodziewa się już potomstwa. 

To doskonała wiadomość, szczególnie że program „Chcemy być rodzicami – program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Mysłowic w latach 2021-2024” funkcjonuję od niespełna roku. Miasto zapowiedziała jednak jego kontynuację. Pary, które chcą dostać się do programu, muszą spełnić jednak odpowiednie warunki. To przede wszystkim wiek kobiety, która musi mieć od 20 do 43 lat. Ponadto chociaż jeden z małżonków musi być mieszkaniem Mysłowic od minimum roku. Konieczne jest także posiadanie określonej dokumentacji medycznej oraz wyrażenie zgody na poniesienie kosztów przechowywania zarodków i kriokonserwacji.