Święto Pieczonego Kartofla i sadzenie krokusów

Święto Pieczonego Kartofla i sadzenie krokusów

W miniony weekend w Mysłowicach odbył się piknik z sadzeniem krokusów i Święto Pieczonego Kartofla. Imprezy miały na celu upiększenie pl. św. Jana Pawła II na Bończyku i pomoc potrzebującym, a ich organizatorem było Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice.

Wielkie sadzenie krokusów

Wielkie sadzenie krokusów rozpoczęło się 8 października o godzinie 9:00 na pl. św. Jana Pawła II w Mysłowicach, gdzie grupy wolontariuszy składające się z kół szkolnych i mieszkańców miasta zajmowały się sadzeniem cebulek kwiatowych w barwach niebieskich i żółtych. Kolory kwiatów nawiązywały do III powstania śląskiego, które wybuchło w 1921 roku w celu przyłączenia do Polski Górnego Śląska.

Cebule krokusów można było zakupić w cenie 2 zł za sztukę, które były cegiełką dla osób starszych i bezdomnych. Cały zysk ze sprzedaży cebul został przeznaczony na posiłki z dostawą i paczki świąteczne. Wolontariusze korzystali z własnych narzędzi do sadzenia kwiatów, dekorując pl. św. Jana Pawła II również w sobotę od godziny 16:00 podczas Święta Pieczonego Kartofla.

Święto Pieczonego Kartofla

9 października o godzinie 16:00 odbyła się druga edycja Święta Pieczonego Kartofla, podczas którego mysłowiczanie nieśli pomoc osobom potrzebującym. Każdy z uczestników pikniku mógł na miejscu zakupić surowe kiełbaski, aby samodzielnie upiec je nad ogniskiem. Natomiast na smakoszy, którzy nie mogli doczekać się na pieczone specjały, czekały już do nabycia gotowe kartofle z ogniska i kiełbaski z grilla. Tutaj również cały zysk ze sprzedaży pieczonych przysmaków przekazano na pomoc osobom potrzebującym.

Mysłowickie święto odwiedzili nie tylko mieszkańcy Mysłowic, ale także samorządowcy, przedsiębiorcy, harcerze, akordeoniści, organizacje pozarządowe, organizacje senioralne i grupy młodzieżowe. Piknik powstał w ramach realizacji celów charytatywnych, promowania ekologicznego stylu życia, pielęgnowania pamięci historycznej i wzmacniania więzi międzypokoleniowych.