Zwiększenie podatku od nieruchomości w Mysłowicach począwszy od 2024 roku

Zwiększenie podatku od nieruchomości w Mysłowicach począwszy od 2024 roku

Od pierwszego dnia nowego roku 2024, mieszkańcy Mysłowic staną przed faktem zwiększenia podatku od nieruchomości o 15%, co wynika z obserwowanej inflacji. O tej decyzji, podjętej na październikowym posiedzeniu rady miasta, poinformowały lokalne władze.

Podwyższenie opłat za nieruchomości jest bezpośrednio powiązane z dostrzeżonym wzrostem inflacji. Przykładowo, roczne stawki za grunty wykorzystywane do celów biznesowych wzrosną o 11 groszy w porównaniu do poprzedniego roku, ustalając się na 1,05 zł za każdy metr kwadratowy. Opłaty za budynki mieszkalne również ulegną zwiększeniu – o 12 groszy za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej, osiągając poziom 0,91 zł/m². Za budynki wykorzystywane w działalności gospodarczej podatek wzrośnie o 3,47 groszy, ustalając się na poziomie 26,57 zł/m² powierzchni użytkowej.

Anna Górny, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Mysłowice, wyjaśniła, że zmiana dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm. W praktyce oznacza to, że w nowych decyzjach podatkowych zarówno mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy zobaczą nieco wyższą kwotę do zapłaty.