Mysłowice w pytaniach i odpowiedziach

Mysłowice w pytaniach i odpowiedziach

Skąd się wzięła nazwa miasta? Czym jest Trójkąt Cesarzy? Poznaj odpowiedzi na te i wiele więcej pytań.

Skąd wzięła się nazwa Mysłowic?

Nie ma całkowitej pewności, skąd miasto wzięło swoją nazwę. Teorii jest kilka. Jedna z najbardziej prawdopodobnych teorii zakłada, że nazwa pochodzi od rodu Mysłowiczów – założycieli miasta. Inna teoria zakłada, że nazwa pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław, Miłosław albo Mysł. Możliwe jest także, że nazwa pochodzi od nazwy zwierzęcia – myszy. Inna z teorii opiera się na sprycie i myśleniu mieszkańców. Ci początkowo mieszkali w lesie z dala od wody. Postanowi więc przenieść się nad pobliską rzekę – by mieć wody pod dostatkiem.

Gdzie leżą Mysłowice?

Mysłowice leżą w województwie śląskim, na historycznym Górnym Śląsku, a dokładniej wskazując – na Wyżynie Śląskiej. Miasto leży nad Czarną Przemszą. Przepływają też potok Bolina oraz Rów Kosztowski.

Mysłowice są też częścią Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto graniczy z Katowicami, Sosnowcem, Jaworznem i Chrzanowem.

Kiedy powstały Mysłowice?

Mysłowice mają bardzo stary rodowód. Osada powstała jeszcze w XI wieku. Osada miała być też przekazana rycerzowi Mysłowi w XII w. a także spalona przez Tatarów. Najbardziej wiarygodne informacje pochodzą z 1360 r, kiedy to miasto zostało ulokowane na prawie magdeburskim. Z tego okresu pochodzi księcia opawsko-raciborskiego Mikołaja II.

Czy Mysłowice są ważnym węzłem komunikacyjnym?

Jak najbardziej. W Mysłowicach znajduje się ważne skrzyżowanie dwóch dużych dróg. Jest to węzeł autostrady A4 Kraków-Berlin i Drogi Krajowej nr 1 Warszawa-Cieszyn. Przez miasto przebiega też droga ekspresowa S1, która ułatwia dojazd do największych miast Polski m.in. Warszawy czy Wrocławia. Mysłowice są też dobrze skomunikowane z innymi miasta GOP.

Czym jest trójkąt trzech cesarzy?

Podczas zaborów tuż za granicami Mysłowic istniał trójkąt trzech cesarzy. Było to miejsce, w którym stykały się granice trzech cesarstw – niemieckiego, austriackiego i rosyjskiego. Było to miejsce, w którym Biała Przemsza wpada do Czarnej Przemszy.

Jeden komentarz o “Mysłowice w pytaniach i odpowiedziach

  1. Więcej takich artykułów. Mysłowice są często pomijane przez turystów na śląsku, a jak widać niezasłużenie.

Comments are closed.