Jakie miejsca warto odwiedzić w Mysłowicach?

Jakie miejsca warto odwiedzić w Mysłowicach?

Mysłowice to miasto o średniowiecznym rodowodzie. To sprawia, że możemy zobaczyć tutaj wiele pięknych miejsc o długiej i ciekawej historii.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach

To najstarszy kościół w Mysłowicach. Pierwsze wzmianki o tej świątyni pojawiają się w kronikach z XIV w. Dlatego wiemy, że od początku była to świątynia murowana w stylu gotyckim. Jednak po przebudowie zyskała charakter renesansowy i taki charakter ma do dzisiaj. Kościół jest w wewnątrz bogato zdobiony, a uwagę zwraca obraz Matki Boskiej Mysłowickiej. Jest umieszczony w centralnej części kościoła, tuż nad ołtarzem głównym. Zabytek znajduje się przy ulicy Starokościelnej 5.

Kościół i Apostołów Piotra i Pawła

To kościół parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Mysłowicach. Został wybudowany w latach 1875-1877. Świątynia została wybudowana w stylu neogotyckim. Dzięki temu możemy podziwiać m.in. smukłe wieże, na których w sumie znajdują się 3 dzwony. Nad głównym ołtarzem możemy też obejrzeć duży witraż. Został on ufundowany na 70-lecie utworzenia parafii i 50-lecie wybudowania kościoła w roku 1927. Obecnie trwa kolejna renowacja, która obejmuje m.in. pokrycie kościoła, dzwony i witraże. Świątynia znajduje się przy ulicy Powstańców 17

Muzeum pożarnictwa

W Mysłowicach znajduje się jedyne w Polsce muzeum pożarnictwa. Możemy tu obejrzeć wozy strażackie, hełmy maski, stroje i mundury, pompy i wiele innych sprzętów towarzyszących strażakom przez dekady. Odbywają się tu też zajęcia dla dzieci. Muzeum organizuje też tematyczne wystawy czasowe, np. o roli strażaków w odzyskaniu niepodległości. Ekspozycja znajduje się przy ulicy Stadionowej 7a

Muzeum Miasta Mysłowice

Muzeum gromadzi eksponaty związane z Mysłowicami, jego historią, kulturą i dziejami zarówno politycznymi jak i gospodarczymi. Możemy tutaj zobaczyć eksponaty z wykopalisk, np. monety i fragmenty naczyń. W muzeum są też zdjęcia i makiety, czy ekspozycje odtwarzające życie mieszkańców Śląska z różnych epok. Najcenniejszym eksponatem jest Zegar Strefowy z 1877 r.

Trójkąt Trzech Cesarzy

Na południu Mysłowic znajduje się dawny trójstyk trzech cesarstw – rosyjskiego, pruskiego i austriackiego. Jest to w miejscu, gdzie Biała Przemsza łączy się z Czarną Przemszą. Po stronie Mysłowic znajduje się tablica, która upamiętnia dawną granicę. Jest to miejsce, gdzie można dowiedzieć się nieco o dawnej historii Śląska. To jednak nie wszystko. Jest to miejsce dobre dla wszystkich osób, które lubią spędzać czas na łonie natury.

Jeden komentarz o “Jakie miejsca warto odwiedzić w Mysłowicach?

  1. Mysłowice to prawdziwa perełka na śląsku. W Muzeum Miasta byłem kilkukrotnie i polecam.

Comments are closed.