2 zaczadzone osoby w domu na Piasku. Interweniowali strażacy

2 zaczadzone osoby w domu na Piasku. Interweniowali strażacy

W piątek 15.01.2021 strażacy musieli interweniować w jednym z mysłowickich domów. Powodem wezwania było wysokie stężenie tlenku węgla – czadu.

Kobieta mieszkająca w lokalu na 9 piętrze bloku straciła przytomność w łazience. Na miejsce została wezwana straż pożarna oraz pogotowie. Jak się okazało, w mieszkaniu była jeszcze jedna osoba, która miała objawy podtrucia tlenkiem węgla. Obie osoby zostały zabrane do szpitala.

Jak się okazało, przyczyną podtrucia były nieszczelności w piecyku gazowym typu Junkers – dość powszechnie używanym do podgrzewania wody. W przypadku nieprawidłowego działania, nieszczelności lub nieprawidłowej konserwacji gaz może nie spalać się całkowicie – co sprawia, że powstaje groźny tlenek węgla, czyli czad.

Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco kontrolować działanie piecyka. Posiadacze tego typu piecyków powinni też zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń, w których znajduje się piecyk. Konieczna jest też właściwa wentylacja.

W Mysłowicach od początku sezonu grzewczego – 1.10.2020 – straż pożarna podjęła 9 interwencji których przyczyną było zaczadzenie.