Zmiana właściciela historycznej "willi Kuderów" z 1870 roku w Mysłowicach

Zmiana właściciela historycznej "willi Kuderów" z 1870 roku w Mysłowicach

W Mysłowicach doszło do zmiany posiadacza zabytkowego obiektu o nazwie „willa Kuderów”, datowanego na rok 1870. Nowymi właścicielami są ojcowie jezuici. Ten, kiedyś imponujący, ale teraz niszczejący budynek jest położony na ulicy Powstańców, niedaleko miejscowej promenady. Ojcowie jezuici planują przeprowadzić renowację „willi Kuderów”, aby przekształcić ją w miejsce służące rozwojowi lokalnej społeczności Mysłowic.

Niestety, nie jest znane nazwisko architekta, który zaprojektował ten piękny dom. Wiadomo natomiast, że powstał on na zamówienie Klausy, pruskiego biznesmena. W kolejnych latach, budynek był własnością Ignacego Danzingera – dyrektora kopalni Mysłowice. Później przechodził w ręce Maxa Wiechmanna, Niemca żydowskiego pochodzenia, który pełnił funkcję dyrektora stacji emigracyjnej.

Od 1922 roku willa stała się domem rodziny Kuderów. Szczególnie godnym uwagi członkiem tej rodziny była Maria Kuder, ciesząca się uznaniem w Mysłowicach lekarka, która przez wiele lat służyła swoim umiejętnościami kolejnym pokoleniom mieszkańców tego miasta. Maria Kuder była również autorką zbioru poezji oraz licznych sztuk teatralnych. W willi mieszkała od ósmego roku życia.

Po śmierci Marii, „willa Kuderów” przeszła w ręce jej niemieckich krewnych. W 2008 roku przeprowadzono tam częściową renowację.