Muzea w Mysłowicach

Muzea w Mysłowicach

Mysłowice to miasto z bogatą historią i tradycją, którą uwieczniają dwa muzea znajdujące się na terenie tej pięknej miejscowości. Pierwszym z nich jest Muzeum Miasta Mysłowice, a drugim Centralne Muzeum Pożarnictwa. Obydwa obiekty zasługują na szczególną uwagę wszystkich osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę o Mysłowicach.

Muzeum Miasta Mysłowice

Muzeum Miasta Mysłowice skupia w sobie szereg eksponatów ukazujących dzieje polityczne i gospodarcze, tradycje i zwyczaje, a także sztukę i kulturę materialną, sięgając nawet tych najstarszych okresów miasta.

Po wejściu do muzeum na ścianach od razu rzucają się w oczy reprodukcje zdjęć przestawiających historię Mysłowic XX wieku i codzienne życie mieszkańców. Wiszą tu również stare fotografie i zdjęcia archiwalne, których kolekcja obejmuje aż 1700 egzemplarzy.

Najcenniejszym skarbem jest Zegar Strefowy z 1877 roku, który można podziwiać w eleganckiej witrynie. Muzeum jest także domem dla zbiorów etnograficznych prezentujących życie mieszkańców Górnego Śląska. Można zobaczyć, jak wyglądały kuchnie, sypialnie i salony z dawnych lat.

Muzeum w Mysłowicach to również ekspozycja zabytków archeologicznych odkrytych podczas wykopalisk przeprowadzonych na obszarze miasta w latach 2001-2002. W ich skład wchodzą stare butelki, monety, fragmenty naczyń i wiele innych.

Ponadto, obiekt oferuje też różne ekspozycje przemysłowe, sportowe i historyczne, mające związek z genezą i rozwojem Mysłowic na przestrzeni wielu dziesięcioleci.

Centralne Muzeum Pożarnictwa

Jak sama nazwa wskazuje, jest to muzeum poświęcone pożarnictwu i dzielnym strażakom, którzy zasłużyli się swoją pracą i poświęceniem dla Mysłowic na przestrzeni istnienia tej miejscowości.

W środku możemy zobaczyć ekspozycję samochodów pożarniczych, która przedstawia technikę pożarniczą, zahaczając nawet o początki XX stulecia. Najstarszym samochodem w muzeum jest pojazd wyprodukowany przez Benz-Gaggenau, który wyjechał z fabryki w 1913 roku. Jest tutaj także specjalistyczny samochód pożarniczy z autodrabiną – Magirus (1927). Ekspozycja ukazuje też czasy PRL-u i należące do tej epoki pojazdy, takie jak Star P 25 (1957), czy Star 20 (1953).

Co więcej, w muzeum można podziwiać też różne rodzaje sikawek ręcznych i powozowych. Najstarszą z nich jest sikawka konna z 1717 roku, którą stworzono w zakonie cystersów w Henrykowie. Obok niej na szczególną uwagę zasługują też inne sikawki konne jak choćby sikawka konna Knaust, czy sikawka konna Neudorf z 1844.

Kolejną atrakcją są motopompy, których ewolucja ukazana jest od dwudziestolecia międzywojennego do lat 80. Najcenniejszymi motopompami w muzeum są motopompa Leopolia od Unii Strażackiej, którą wyprodukowano w 1933 i motopompa Scammell z 1936.

Ponadto, Centralne Muzeum Pożarnictwa to także bogate zbiory mundurów galowych i bojowych, habitów, bawełnianych fartuchów, pasów bojowych z toporkiem, hełmów skórzanych i mosiężnych, a także sztandarów artystycznych sięgających początku XX wieku.